فناوری RFID و آینده آن در زندگی انسان


1396
12
08

فناوری RFID و آینده آن در زندگی انسان

چکیده

RFID از انواع فناوریهای شناسایی خودکار است که بنابر آمار ارائه شده، استفاده از آن در زمینه های گوناگون رو به افزایش است. سرعت زیاد در شناسایی، دقت بالا، امنیت بسیار و خودکارسازی بدون احتیاج به نیروی انسانی از عواملی است که تولیدکنندگان را ترغیب به استفاده هر چه بیشتر از این فناوری کرده و رقابت تنگاتنگی را میان آنها به راه انداخته است. گسترش این فناوری منوط به افزایش زمینه های کاربردی و فروش بالای برچسبهای آن است که البته این افزایش در مصرف، تهدیدی برای حریم خصوصی و نیز سلامت انسان به شمار میآید. به همین دلیل گروههای بسیاری را به مخالفت با خود برانگیخته است.

مقدمه

امروزه ضرورت شناسایی خودکار عناصر و جمع آوری داده های مرتبط با آنها بدون نیاز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسیاری از عرصه های صنعتی، علمی، خدماتی و اجتماعی احساس میشود. در پاسخ به این نیاز تاکنون فناوریهای متعددی طراحی و پیاده سازی شده است. به مجموعه ای از فناوریها که از آنان برای شناسایی اشیا، انسان و حیوانات توسط ماشین استفاده میگردد، "شناسایی خودکار"  گفته می شود. هدف اکثر سامانه های شناسایی خودکار، افزایش کارآیی، کاهش خطا، ورود اطلاعات و آزادسازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است.

تاکنون فناوریهای مختلفی به منظور شناسایی خودکار طراحی و پیاده سازی شده است. رمزینه ها ،کارتهای هوشمند ،  تشخیص صدا و تصویر ، برخی فناوریهای زیست سنجشی مانند تشخیص اثرانگشت و پویش قرنیه چشم،  فناوریهای نویسه خوانی نوری و  RFID نمونه های رایجی هستند که در این زمینه به کار میروند.

در این مقاله سعی شده است فناوری RFID و کابردهای آن به اختصار معرفی گردد و آینده استفاده از این فناوری در زندگی انسان از لحاظ کاربرد و نیز تهدیداتی که میتواند برای انسان ایجاد کند، مورد بررسی قرار گیرد.

پیشینه

فناوری RFID ،فناوری است که برای شناسایی یک شخص، شی یا حیوان با استفاده از ارسال بسامد رادیویی جهت تعیین هویت، پیگیری، مرتب کردن و یافتن آن، به کار میرود. به طور کلی تمام فناوریهایی که توسط امواج رادیویی شناسایی فرد یا شیئی را انجام میدهند، میتواند جزو فناوریهای هم خانواده RFID قلمداد کرد. نگاهی گذرا به سیر تکاملی توسعه و استفاده از فناوری RFID نشان میدهد که از دهه 1940 میلادی که رادار در جنگ جهانی دوم به کار گرفته شد، شش دهه طول کشید تا این فناوری به یک بخش از زندگی روزمره بشر تبدیل شود . اولین استفاده از امواج رادیویی در ردیابهای " شناسایی دوست از دشمن" بود که توسط بریتانیایی ها در جنگ جهانی دوم به کاررفت. استفاده  برای شناسایی هواپیماهای خودی از دشمن مخصوصا در شب که دید چشمی نیز محدود است، از این فناوری استفاده میشد. هواپیماهای خودی امواجی برای مرکز شناسایی ارسال میکردند که این اطمینان را به مرکز میداد که هواپیمای دشمن نیستند و به همین دلیل پدافند هوایی در مورد آنها متوقف میشد.در سال "1946" لئون تریمن  یک وسیله جاسوسی برای شوروی سابق برای مخابره صوتی اختراع کرد.

                                    شکل1-نحوه ارسال پیام از هواپیمای خودی به مرکز برای جلوگیری از پدافند هوایی در جنگ جهانی دوم

این وسیله امکان مخابره بین دو وسیله رادیویی را توسط امواج رادیویی برقرار میساخت. فرستنده ای ، خبری را مخابره میکرد که خبر توسط امواج رادیویی گیرنده ای را که دارای صفحه دیافراگمی بود به لرزه در میاورد. بدین ترتیب ابزار جاسوسی و شنود تهیه میشد. این فناوری را به عنوان پدر فناوری RFID میدانند.

نقطه عطف در پیشینه فناوری RFID مقالهای به نام "ارتباطات با استفاده از قدرت بازتاب" بود که "هری استوکمن" آن را در اکتبر 1948 منتشر نمود و در آن پیشگویی کرد:  " قبل از حل هر مشکلی در عرصه علم، باید تحقیقات و توسعه علمی در زمینه ارتباطات از طریق نیروهای بازتابی متمرکز شود و قبل از هر چیز زمینه های مفید کاربرد آن مورد کاوش قرار گیرد".

در سال 1973 ،تعداد 148,713,3 مجوز کالا در گمرک نیویورک صادر شد که از فناوری RFID استفاده میکردند. این مجوزها که از برچسبهایی با حافظه 16 بیتی بهره میبرند به عنوان جد RFIDهای امروزی لقب گرفتند. این مجوزها تأییدیهای از طرف گمرک برای کالا به شمار می امدند که اجازه ورود به کشور و یا خروج از آن را مشخص میکردند.

نخستین برچسبهای RFID از نوع فعال در اکتبر همان سال در کتابخانه علمی "لوس آلاموس" با حافظه 12 بیتی و با بسامد 915 مگاهرتز برای سامانه امانت کتاب به کار رفت. بر روی هر کتاب برچسبی نصب شده بود که اطلاعات امانت گیرنده، تاریخ امانت داده شده و نیز مجوز خروج از کتابخانه در حافظه آن درج شده بود.

سامانه RFID و اجزای آن

سامانه RFID شامل دو بخش اصلی است:

 1. برچسب
 2. خوانشگر

 

در یک سامانه معمول RFID بر روی شخص یا شیئی که قرار است تشخیص هویت شود یک برچسب نصب میشود. هر برچسب دارای میزان مشخصی از حافظه داخلی است که اطلاعاتی راجع به شخص یا شی در آن ذخیره شده است. این اطلاعات شامل شماره مخصوص شناسایی و بنابر کاربرد ،  اطلاعات اضافی دیگری است که امکان شناسایی آن شخص یا شی را مقدور میسازد. وقتی که برچسب از میان یک میدان تشکیل شده به وسیله خوانشگر عبور داده شود، اطلاعات خود را به خوانشگر ارسال میکند و بدین ترتیب شخص یا شی تعیین هویت میشود. خوانشگر بسته به کاربرد، میتواند اطلاعات را در یک پایگاه داده ذخیره نموده و از طریق سامانه مدیریت اطلاعات آنها را دسته بندی و مدیریت نماید و یا در کاربردهای ساده فقط با به صدا درآوردن یک زنگ عبور چنین برچسبی را از میدان خود اعلام نماید.

برچسب

پایه سامانه RFID ،برچسب است. هر برچسب شامل یک موجگیر و یک تراشه سیلیکنی است که شامل دریافت کننده رادیویی و یک  میزان کننده رادیویی برای فرستادن پاسخ برگشت به خوانشگر، یک کنترل کننده منطقی، مقداری حافظه و یک سامانه تواندهی است.

بسته بندی برچسب

برچسبهای RFID بسته به کاربردهایی که دارند، اندازه و شکلهای مختلفی دارند ولی به طور معمول هر برچسب دارای چهار لایه است.

 1. بستر: این لایه، بستری است که دیگر لایه ها روی آن قرار میگیرند و میتواند از جنس چوب، کاغذ، پلاستیک و جنسهای دیگری باشد.
 2. موجگیر: در این لایه، موجگیر برچسب قرار میگیرد که میتواند بر حسب مسافتی که قرار است با خوانشگر ارتباط بگیرد از جنس مس، آلومینیوم و یا رساناهای دیگر باشد.
 3.  -تراشه: این لایه شامل تراشه برچسب است که اساسی ترین بخش یک برچسب میباشد. تراشه با یک ارتباط رسانا به موجگیر متصل میگردد. برای برقراری بهترین ارتباط از جنس طلا استفاده میشود.
 4. پوشش: این لایه، لایه پوشش برچسب است که لایه های زیرین را در برگرفته و بسته بندی میکند. معمولا این لایه از جنس بستر میباشد.

                                                            شکل 2 -چهار لایه اصلی بسته بندی برچسب RFID

برچسبها در تمام اشکال و اندازه ها یافت میشوند. کوچکترین برچسبی که تا به حال تولید شده است تراشه هیتاچی است که کوچکتر از0/4mm²  میباشد. این برچسب در مسافتهای حدود چند سانتیمتر کار میکند.

تراشه برچسب

تراشه برچسب که بخش اصلی یک برچسب است مسئولیت دریافت امواج، پاسخ به آنها و نیز ذخیره اطلاعات لازم برچسب را به عهده دارد. تراشه غالبا بسیار کوچک بوده و از فناوریهای روز تولید تراشههای سیلیکنی بهره میبرد.

                                                   شکل 3 -قسمتهای داخلی تراشه برچسب RFID

یک تراشه شامل یک پایه منطقی است که ارسال امواج و دریافت آنها را به خوانشگر مهیا میسازد و دارای یک دستگاه وضعیت است که مشخص میکند تراشه در حال ارسال است یا دریافت. در تراشه حافظه که معمولا از نوعEEPROM  میباشد، قرار دارد که میتواند بنابر کاربرد از ظرفیتهای مختلفی برخوردار باشد. تراشه برای تأمین توان خود یک سامانه تواندهی دارد که میتواند شامل یک باتری باشد و یا یک مدار برای تولید توان از میدان خوانشگر.

طراحان تراشه های برچسب RFID سعی میکنند تراشه هایی را طراحی نمایند که حداقل توان را مصرف کرده و در مواجهه با میدانهای مختلف امواج، کمترین اختلالات را داشته باشند.

رده های برچسب

برچسبهای RFID بر حسب نوع حافظهای که در تراشه های آنها بکار رفته است به 5 رده تقسیم میشوند:

 1. رده صفر: فقط خواندنی

 در این نوع از برچسبها، اطلاعات لازم در برچسب در کارخانه تولیدکننده، درون حافظه ذخیره میگردد و کاربران نمیتوانند در حافظه آن اطلاعات دیگری ذخیره نمایند.

 1. رده نخست: یک بار برنامه پذیر

برچسبهای یکبار برنامهپذیر در کارخانه تولید شده و در حافظه آنها اطلاعاتی ذخیره نمیشود. بلکه کاربران و یا دیگر کارخانهها که از این برچسبها استفاده میکنند، میتوانند فقط برای یکبار اطلاعات خود را درون آنها ذخیره کرده و پس از آن فقط قابلیت خواندن آن اطلاعات وجود دارد.

 1. رده دوم: خواندنی و نوشتنی

منعطف ترین نوع برچسبها، برچسبهای رده دوم هستند که قابلیت چندباره ذخیره اطلاعات را در خود فراهم میکنند.

 1. رده سوم: خواندنی و نوشتنی با حسگر

این رده نیز از نوع رده دوم برچسبها هستند که قابلیت ارتباط بین برچسبها را نیز فراهم میسازد. برچسبهای رده چهارم دارای گیرنده و فرستنده هایی هستند که میتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را بین یکدیگر رد و بدل کنند و در حافظه یکدیگر ذخیره نمایند.

  با توجه به افزایش قابلیتها از رده صفر به رده پنجم و استفاده از فناوریهای پیشرفته تر در   آنها، هزینه برچسبها نیز افزایش پیدا میکند.

انواع برچسب ها

برچسبها برای ارسال اطلاعات و برقراری با خوانشگر به توان مصرفی احتیاج دارند. از این رو برچسبها بر حسب اینکه توان خود را از چه طریقی تولید میکنند به سه نوع تقسیم میشود:

 1. برچسبهای فعال:

برچسبهای فعال خود دارای باتری هستند و توان مصرفی خود را از باتری کسب میکنند به همین دلیل میتوانند در فواصل دورتری نسبت به خوانشگر با آن ارتباط برقرار کنند و دیگر احتیاج ندارند توان مصرفی خودشان را از میدان تولیدی خوانشگر دریافت کنند. این نوع از برچسبها مانند گیرنده و فرستنده عمل کرده و از این طریق با خوانشگر ارتباط میگیرند.

 1. برچسبهای غیرفعال:

این نوع از برچسبها توان مصرفیشان را از میدان تولیدی خوانشگر تأمین میکنند و دارای باتری نمیباشند، به همین دلیل امکان برقراری ارتباط در فواصل دور را ندارند. برچسبهای غیرفعال از میدان خوانشگر، هم برای ارتباط بهره میگیرند و هم برای تأمین توان.

 1. -برچسبهای نیمه فعال:

برچسبهای نیمه فعال مانند برچسبهای غیر فعال عمل کرده و برای ارتباط از میدان تولیدی خوانشگر استفاده میکنند ولی برای اینکه بتوانند مسافتهای بیشتری را برای ارتباط تأمین کنند، توان مصرفی خود را از باتری تأمین میکنند. این نوع از برچسبها مانند برچسبهای غیرفعال گیرنده و فرستنده نیستند به همین دلیل احتیاج دارند که برای ارتباط از میدان خوانشگر بهره ببرند.

خوانشگر

جزئی از سامانه RFID که مسئولیت شناسایی برچسب را برعهده دارد، خوانشگر است. خوانشگرها برای شناسایی هر برچسب میدانی از امواج را در اطراف خود تشکیل میدهند و از این طریق برچسب را شناسایی میکنند. یک خوانشگر برحسب نوع میدان و بسامد موجی که تولید میکند و نیز تعداد برچسبهایی که در هر لحظه میتواند شناسایی کند، میتواند طراحیها و انواع مختلفی داشته باشد.

ارتباط با برچسب

نوع ارتباط برچسبهای RFID با خوانشگرها از طریق امواج رادیویی و بسامد امواج میباشد. خوانشگر با تشکیل میدانی از امواج میتواند با برچسبی که در این میدان قرار میگیرد ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را با بسامد امواج این میدان بین یکدیگر رد و بدل نمایند. بسته به بسامد امواج میدان تولیدی خوانشگر دو نوع متداول میدان در سامانه های RFID به کار میرود:

 1. میدان مغناطیسی
 2. میدان الکتریکی

همانطور که در شکل4-الف مشاهده میشود، در ارتباط از نوع میدان مغناطیسی، خوانشگر مانند یک آهنربا عمل میکند که یک میدان مغناطیسی در اطراف خود تشکیل میدهد و برچسب شامل یک سیم پیچ است که با قرار گرفتن در این میدان تولید توان کرده و نه تنها با تغییر ولتاژ با خوانشگر ارتباط برقرار میکند بلکه میتواند توان لازم خود را از این میدان تأمین نماید. از آنجایی که خوانشگرها نمیتوانند میادین بسیار بزرگی را پوشش دهند به همین دلیل مسافت ارتباطی بین برچسب و خوانشگر نیز کمتر خواهد بود و معمولا کمتر از یک متر میباشد. خوانشگرها معمولا با ایجاد این میدان با چنین مسافتی، امواجی با بسامد پایین(LF) و در نهایت بسامد بالا(HF) تولید میکنند. به همین دلیل در این نوع از خوانشگرها از برچسبهای غیرفعال و نیمه فعال استفاده میشود.

                 شکل 4-الف- میدان مغناطیسی خوانشگر                                                    شکل 4-ب- میدان الکتریکی خوانشگر

خوانشگرهایی که از میدان الکتریکی برای ارتباط با برچسب استفاده میکنند، مانند گیرنده و فرستنده عمل میکنند.(شکل4-ب) از سویی برچسب نیز برای ارتباط مانند گیرنده و فرستنده است و اطلاعات را با امواج با بسامد بسیار بالا (UHF) برای یکدیگر ارسال مینمایند. از برچسبهای فعال معمولا در این نوع خوانشگرها استفاده میشود.

در جدول1 دامنه بسامد ، فواصل ارتباطی و نوع برچسبها در به کارگیری انواع امواج یاد شده، ذکر شده است.

                                                           جدول1-مشخصات امواج با بسامد پایین، بالا و بسیار بالا در سامانه RFID

نظام نامه های منطقه ای

برچسبهای RFID و خوانشگرهای آنها زیرمجموعهای از "ابزارهای کوتاه بُرد" هستند که در حالت معمول احتیاج به گواهینامه و مجوز ندارند و بسته به کشورهای مختلف میتوانند قراردادهای مختلفی داشته باشند.

 

امروزه تنها فرکانس مورد پذیرش جهانی HF ،56/13 مگاهرتز است ولی بر روی فرکانس UHF توافق نظر همگانی وجود ندارد. به طور مثال بسامد UHF در آمریکا بین 903 تا 930 مگاهرتز است ولی در اروپا این بسامد برابر 869 مگاهرتز میباشد. به همین دلیل "اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور" جهان را به سه منطقه بزرگ(جدول 2 )تقسیم کرده است که دراین مناطق بسامدها یکسان بوده و سازندگان کشورهای هر منطقه میتوانند با بسامدهای مشترک برچسب و خوانشگر تولید نمایند. بدین ترتیب هر منطقه دارای یک نظامنامه مشترک میباشد. در شکل 5 مناطق سه گانه نشان داده شده اند.

                                       جدول 2 -کشورهای مناطق سه گانه تقسیم بندی اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور

                               شکل 5 -تقسیم بندی مناطق سه گانه اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور از نظر نظام نامه های بسامدی

مزایای استفاده از فناوری RFID

استفاده از برچسبهای RFID نسبت به فناوریهای شناسایی خودکار برتریهای محسوسی دارد که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

خودکار سازی:

به طور کلی فناوریهای شناسایی خودکار حضور انسان را برای شناسایی کمرنگ تر کرده و نیروی انسانی کمتری را احتیاج دارد. فناوری RFID در این مورد نسبت به موارد مشابه پیش تر است زیرا به هیچ نیروی انسانی ای احتیاج ندارد و کاملا خودکار میباشد. به طور مثال در استفاده از رمزینه حداقل به یک نیروی انسانی برای اینکه رمزینه خوان را در مقابل رمزینه قرار دهد، احتیاج است. حذف نیروی انسانی ای که دچار خستگی میشود و توانایی کار شبانه روزی را ندارد، خودکارسازی عمل شناسایی در فناوری RFID باعث کارآیی بی وقفه میشود.

کاهش هزینه ها:

نیروی انسانی هزینه زیادی را تحمیل میکند که با کاهش آن از هزینه ها به مراتب کاسته میشود. از سویی خوانشگرها در سامانه RFID توانایی شناسایی چندین برچسب را در هر لحظه دارند که باعث افزایش سرعت شناسایی میگردد که این نیز خود عاملی برای کاهش هزینه میشود.

کاهش خطا:

با حذف عامل انسانی که دچار خستگی و متعاقبا افزایش خطا در شناسایی میشود، فناوری RFID از دقت بسیار بالایی برخوردار است. این فناوری حتی نسبت به فناوریهای مشابه مانند استفاده از رمزینه نیز از دقت بیشتری برخوردار است به طور مثال با کثیف شدن  رمزینه و یا مخدوش شدنش امکان خواندن آن کم میشود و درصد خطا بالا میرود در صورتی که خراب شدن برچسبهای RFID از احتمال کمتری برخوردار است.

کنترل فرآیندهای غیر قابل رویت:

برای شناسایی برچسب ها احتیاجی به رویت آنها نیست و فقط با قرار گرفتن برچسب در میدان خوانشگر، برچسب شناسایی می شود. در صورتی که برای شناسایی یک رمزینه، حتما باید در مسیر رمزینه خوان قرار گیرد که این هم از سرعت شناسایی می کاهد و هم نیاز به نیروی انسانی دارد.

امکان بهروزرسانی بر چسب ها بدون دخالت دست:

وجود حافظه در برچسب هایRFID و نیز قابلیت دوباره نویسی در آنها، امکان به روزرسانی را مقدور میسازد.

امنیت

تمام موارد فوق باعث میگردد تا شناسایی با سرعت بالا و خطای کمتر اتفاق بیافتد که همین امر باعث بالا رفتن امنیت میشود. به طور مثال در یک فروشگاه که کالاها دارای برچسبهای RFID هستند امکان خارج کردن کالاها از فروشگاه بدون اجازه وجود ندارد، هرچند که آنها را جاسازی و مخفی کرده باشند.

مزایای استفاده از فناوری RFID باعث شده تا از برچسب های آن در زمینه های بسیاری استفاده شده و نسبت به فناوری های دیگر شناسایی خودکار کارآمدتر و پرکاربردتر باشد.

کاربرد فناوری RFID در ایران

 در ایران علاوه بر استفاده متداول از برچسبهای RFID در کتابخانه ها، فروشگاههای لباس و پرداخت هزینه های حمل ونقل شهری طرح هایی در سطح ملی نیز انجام پذیرفته است که میتوان به «طرح آزمایشی مدیریت ناوگان ریلی راه آهن» اشاره کرد. هدف از این طرح قرار دادن برچسبهای RFID بر روی واگنهای قطار و نیز نصب خوانشگرها در ایستگاههای قطار بود تا بدین ترتیب بتوان مدیریت یکپارچه ای برای حمل و نقل ریلی در مسیری که خوانشگرها قرار گرفته بودند نسبت به واگن های دارای برچسب انجام داد. این طرح به طور آزمایشی از سال 81 تا 84 با نصب برچسبها روی 1200 واگن در مسیری که شامل 8 ایستگاه حسن آباد، سیستان، ارژنگ میبد، اردکان، بافق، سیرجان و گلگهر بود، انجام شد که ارتباط ایستگاهها با مرکز که ساختمان شهید کلانتری در تهران بود از طریق ارتباطات ماهوارهای صورت میگرفت. مطالعات این طرح با مشارکت گروههای تخصصی از جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، شرکت مهندسین مشاور میترا، دفتر آمار و خدمات راه آهن و با حمایت وزارت راه و ترابری انجام شد که مزایای اجرایی شدن این طرح عبارتند است

 1. حذف روش دستی ثبت اطلاعات و در نتیجه کاهش خطا
 2. ارسال سریع و به هنگام اطلاعات مرتبط با ورود و خروج قطار در هر ایستگاه
 3. آگاهی از وضعیت قطارها در هر ایستگاه و ایستگاههای بعدی به لحاظ آرایش واگنها
 4. اطلاع از آخرین وضعیت واگن ها
 5. در اختیار قرار دادن اطلاعات لحظه به لحظه از مکان واگنها به مشتری
 6.  دسترسی به اطلاعات به هنگام برای تعمیر و نگهداری لوکوموتیوها ، واگنها و خطوط
 7. کسب اطلاع و پیگیری سریع توقفهای ناخواسته ناوگان در ایستگاهها

آینده استفاده از فناوری RFID

زمینه های کاربردی گسترده فناوری RFID و افزایش آنها بیشتر از اینکه توجه تولیدکنندگان و فروشندگان برچسبهای RFID را به توسعه فنی فناوری آن معطوف کند به گسترش زمینه های کاربردی و افزایش تقاضای استفاده از برچسبها سوق داده است. به طوری که امروزه شرکتهای تولیدکننده برچسبها سعی دارند با کاهش هزینه تولید با انبوه سازی و فروش تعداد بالای برچسبها بازار رقابتی را از آن خود کنند. به همین دلیل پیشبینی میزان تقاضا در آینده و فروش این برچسبها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که شرکتهای پژوهشی و تحقیقی با گردآوری اطلاعات لازم و تحلیل داده های به دست آمده نتایج گرانبهایی را برای متقاضیان اینگونه پیش بینی ها فراهم میاورند. از این جمله می توان موسسه پژوهشی IDTechEX را نام برد که چند سالی است تحقیقات گستردهای را در زمینه آینده استفاده از فناوری RFID انجام می- دهد. این موسسه هر سال با ارائه آمار کاربرد برچسبهای RFID در زمینه های مختلف در کشورهای گوناگون در همان سال، تمام مولفه ها را برای ده سال آینده پیش بینی میکند که البته پیش بینی های ده سال آینده را به شرکتهای سازنده با هزینه بالایی میفروشد. موسسه IDTechEX بنابر آمارهایی که به دست آورده است، معتقد است از سال 2005 فروش برچسبهای RFID با یک موج افزایشی روبرو بوده است که این موج کماکان ادامه خواهد داشت. با توجه به جدول3 که بیانگر تعداد برچسبهای به فروش رسیده در 4 سال پیاپی است، میتوان این موج را مشاهده کرد:

                                         جدول 3 -تعداد برچسب به فروش رسیده در چهار سال پیاپی

این موسسه درآمد حاصل از فروش برچسبهای RFID را در سال 2008 ،25/5 میلیارد دلار اعلام کرد که به طور متوسط هزینه هر برچسب معادل 13/1 دلار بوده است. البته این موسسه قبل از سال 2008 پیشبینی کرده بود که درآمد حاصل از فروش برچسب در سال 2008، 5/7 میلیارد دلار خواهد بود. فروش برچسبهای RFID در سال 2009 ،معادل 56/5 میلیارد دلار بود که نشان دهنده آن است که با افزایش فروش متوسط قیمت هر برچسب نیز پایین تر میآید و به همین ترتیب موسسه IDTechEX پیشبینی کرده است که تا سال 2014 قیمت متوسط هر برچسب معادل 22 سنت خواهد شد. بنابر آماری که این موسسه از سال 2008 ارائه داده است(شکل 6) ،بیشترین کاربرد برچسبهای RFID ابتدا در زمینه مالی و امنیتی بعد در فروشگاهها و خرده فروشیها و پس از آن در زمینه حمل ونقل بوده است.

                 شکل 6 -موارد مطالعاتی کاربردهای فناوری RFID در زمینههای گوناگون در سال 2008

موسسه IDTechEX هنوز آمریکا را با بیشترین استفاده از برچسبهای RFID در زمینههای بسیار گسترده، پیشگام استفاده و گسترش این فناوری میداند و در ردههای بعدی به ترتیب انگلیس، چین، آلمان و ژاپن قرار دارند. البته چین در سالهای اخیر در این زمینه سرمایه گذاری جدی ای صورت داده است که پیشبینی میشود این کشور تا 5 سال آینده در این فناوری رده نخست را کسب کند.(شکل 7)

                        شکل 7 -موارد مطالعاتی استفاده از فناوری RFID در کشورهای مختلف در سال 2008

نتیجه گیری

فناوری RFID نیز مانند فناوریهای دیگری که امروزه در زندگی انسانها به طور روزمره استفاده میشوند برای راحتی و سهولت شیوه زندگی انسان و تسریع در انجام فعالیتهای مرتبط با آن با هدف رسیدن هر چه بیشتر به آرامش و آسایش، پدید آمده است. ولی تمامی فناوریها علاوه بر مزایای بسیاری که دارند دارای مضراتی نیز هستند که باعث تغییر در چرخه طبیعی زندگی انسان و طبیعت پیرامونی آن میشوند. فناوری RFID نیز از این قاعده مستثنا نیست. فناوری RFID به علت مزایای متعدد و وسعت گستره زمینه های کاربردی اش، طبق آمار به دست آمده، در آیندهای نزدیک عضو ثابت زندگی روزمره انسانها خواهد شد. شاید در آینده فناوریهای پیشرفته تری نسبت به برچسبهای RFID پا به عرصه وجود بگذارند ولی به طور کل از فناوریهای شناسایی خودکار گریزی نخواهد بود. دامنه شناسایی و استفاده از اطلاعات آن مهمترین تهدید این نوع از فناوریهاست که هر انسانی را نسبت به آینده ای که هیچ حریمی برای روابط خصوصی و اطلاعات شخصی اش وجود نداشته باشد، به هراس می اندازد. از آنجایی که نمیتوان نسبت به فناوری RFID رویکردی حذفی داشت، باید تحت قوانین و آدابی مورد تأیید جامعه جهانی بشری برای استفاده از آنها محدودیتهایی را مشخص کرد که تهدیدات آن را به حداقل برساند. البته این توافق به علت سودجویی تولیدکنندگان که سودشان در گسترش کاربردهای آن و فروش بالای برچسبهاست، بسیار دشوار به نظر میرسد. به این ترتیب آینده فناوری RIFD را گسترش و یافتن زمینه های کاربردی آن از طرف تولیدکنندگان از یک سو و نیز محدود کردن استفاده از برچسبهای RFID از طرف گروههای مصرف کننده از سویی دیگر، رقم خواهد زد.